Hakkımızda

Pilot Kale’m Nasıl Oluştu?

Tarih, edebiyat, şiir ve ülke gündemiyle yakından ilgilenen ekibimizle birlikte, ülke hallerine kafa yorduğumuz bir dost meclisinde hasbıhal ederken Cemal Süreya geliverdi aklımıza. Şöyle demişti:

“Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız …

Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek”

Bu dizelerle çıktık yolumuza. Evet biz bir mısra daha söylesek her şeyi değiştirebileceğimize inanıyoruz. Çevrelerce yayın yaptığını düşünen marazlı idraklere inat, güzel Türkçe’mizin her hecesinin ilmek ilmek işleneceği, içerisinde herkesin kendine pay çıkaracağı bir şeyler bulabileceği bir yayın gerçekleştirmeyi hedefledik. Dergi ekibimiz ise birbirine gönül bağıyla bağlı olan ve hiç bir şekilde maddi kaygısı olmayan çevrelerin doğal bir şekilde bir araya getirdiği dostluklar oluşturdu.

 Yayın hayatına başlayacak olan ekibimizin bir isme ihtiyacı vardı.

Ekibimiz bu noktada bir isim arayışına girdi, çok farklı, mizah kokan isim teklifleri geldi. Pilot Kale’m ismi ise içlerinde en fazla anlamlı ve mizah kokan bir isimdi.

Pilot Kale’m isminin esprisi nedir?

Ekibimizde olan arkadaşlarımızın yıllarını harcayarak eğitim aldıkları bir il olan Kırıkkale’de yola çıkmış olduğumuz için; bu şehre olan ahde vefamızı, tabii ki yaptığımız yayında bir mihenk taşı olarak belirleyerek gösterebilirdik. Ardına sayısız ümit tohumu attığımız yayın mecraamız olan Pilot Kale’m Dergisi için Kırıkkale’yi kendimize bir kale bildik. Dahası ise, malumunuz Kırıkkale, Türkiye’de bulunan pilot illerimizden birisidir. Gerekli/gereksiz ne kadar mesele varsa, bu topraklarda tatbik edilir. Bu belki bir sitem, belki de işin ciddiyetsizliği ile alakalıdır. Dost var düşman var. İsmimizi kelime kelime ayırıp inceledik, Yok efendim “Kale” Kırıkale’den geliyor, Pilot ise Kırıkkale’nin pilot il olması falan… İsmin geneline baktığımız zaman ise, yazılanların bir daha silinmemek üzere yazılmış olduğu mantığı güdülmüştür. Bu yüzden de ismimiz Pilot Kale’m olmuştur.

Kut’lu olsun!