Editörden

            Bu satırlarımı yazmaya başladığımda büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Mutluluğumun sebebini merak edenler için vereceğim cevap, önsüzünü ya da giriş yazısını yazdığım Pilot Kale’m Dergisi’ni çeşitli imkânsızlıklar içerisinde olan ve zamanla yarışan öğrencilerimizin çıkarıyor olmasıdır.

Sevgili öğrencilerimizin bütün sıkıntılarına rağmen göstermiş oldukları medenî cesaret de övgüyü hak etmektedir. Derginin özünü oluşturan ise 1970 yılında Marksistlerce şehit edilen Ertuğrul Dursun ÖNKUZU’NUN şahadetidir. Pilot Kale’m Dergisi’ni çıkarmak için emek veren öğrencilerimizin güzel bir mücadele içerisinde olmaları, sevincimize sebep olmasına rağmen, derginin özünü oluşturan Ertuğrul Dursun ÖNKUZU ismi bir anda sevincimizin yok olmasına ve duygularımızın kabarmasına vesile oldu dersem Ertuğrul Dursun ÖNKUZU hakkında bilgi sahibi olmayanlar lütfen beni yargılamasınlar.

Kapak konusunu Merhum Halil İNALCIK’IN Türk tarihine ve Türk tarihçiliğine yapmış olduğu hizmetlerin işlendiği derginin muhtevasına değinecek olursak, Ertuğrul Dursun ÖNKUZU ismini yeni nesillere (Dergiyi okuyanlara) tanıttığı gibi, ailesinin de tanıtılması ve metanetlerini devam ettirerek “Türk Milleti” üzerinde oynanan oyunları bilinçli şekilde atlatmaya çalıştıklarını ortaya koymaktadır. Pilot Kale’m Dergisi’nin bir diğer başlığını oluşturan Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet SUNGUR Bey’in kimliği, kişiliği, ailesiyle ilgili sorulara, hatta hiç sorulmamalı dediğimiz sorulara sayın başkanın da tebessüm ve hoşgörüyle cevap vermesi bir başka memnuniyetimize vesile olmaktadır. Ardından “Deli Kurt” eseri ile Hüseyin Nihal ATSIZ hatırlanmış ve vatan sevgisi işlenmiştir. “Koca Adamların Gölgeleri” de okuyucuların anlayabilecekleri şekilde sunulmuştur. Son başlıkta ise “Bana Seni Gerek Seni” başlığı altında Fuzûlî ve Türkçenin içerisinde bulunduğu olumsuzluklar okuyuculara ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Prof. Dr. H. Ömer BUDAK