Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur Röportajı!

 

 • Ahmet SUNGUR kimdir?

On beş ay askerlik yaptım. Askerliğini anlat deseniz en az bir saat anlatırım. İki yıl üniversite okudum, anlat deseniz nerden baksanız iki saat de üniversite yıllarımı anlatırım. Akşamki misafirinle konuştuklarını anlat desen en az on beş dakika da onu anlatırım fakat insanın kendi hayatıyla ilgili bazı durumları anlatması zordur. Şimdi bana içeri girdiğimizden beri bizim hakkımızda neler gözlemledin derseniz her biriniz için en az beşer dakika konuşabilirim. Ama bana Ahmet SUNGUR nasıl birisidir derseniz, güne çok erken başlarım. İlk zamanlarda belediyeye çok daha erken vakitte geliyordum fakat şimdi gün içerisinde uğramak durumunda kalıyorum, sabah uyandıktan sonra kahvaltımı evde yapamazsam o gün muhakkak ki bir ev ya da esnaf beni misafir ediyor. Ben kontrolleri biraz daha gece vakitlerinde el ayak çekilince yapıyorum. Birçoğuna göre hiçbir işi takip etmiyor gibi gözüksem de emin olun nerede ne oluyor, ne bitiyor hangi inşaata kaç kilo kum kaç avuç çimento atılıyor hepsini biliyorum. Yahşihan küçük bir yer çünkü…

 

 • Ahmet SUNGUR nasıl bir eş ve babadır?

Ben Ahmet SUNGUR olarak iyi bir aile babası,  iyi bir eş, iyi bir dost ve de torunuma iyi bir büyükbaba olma gayreti içerisindeyim. Fakat  buradan çıkarken sizin benim hakkımda olan düşünceleriniz de oldukça önemli. İçinizden belki de iyi bir insan diye geçirebilirsiniz ve ya hiç beklediğimiz gibi değilmiş de diyebilirsiniz. İyi bir insan, iyi bir anne- baba iyi bir evlat olabilmenin bir ölçütü yoktur.

 

 • Ahmet SUNGUR makamından çıktıktan sonraları neler yapar?

Ahmet SUNGUR’un makamından ne için çıktığına bağlıdır. Yani öğlen bir cenaze olur , bunun için ya da gün içerisinde randevularım için çıktığım olur. Saat beş merkumu diye bir merkum bizde yoktur. Ben burada,  dairedeysem atılması gereken imzalar, evraklar olur onlarla ilgilenirim, eğer gitmem gereken bir ziyaretim varsa oraya giderim. Kısaca o gün içerisindeki programa bağlıyım.  Yani buradan çıktıktan sonra direkt eve gittiğim çok nadir oluyor çünkü mesaiden sonra da mutlaka bir programım, gün içerisinde gidemediğim yerlere mesai bitiminde görüşelim dediğim yerler oluyor.

 

 • Ahmet SUNGUR hangi futbol takımının taraftarıdır?

Ben Beşiktaşlıyım, çok fanatik olmamakla birlikte. Ağabeyim Beşiktaşlıydı, ben de Beşiktaşlı oldum ve çocuklarım da Beşiktaşlı. Biz biraz gariban takımlardan yanayız galiba…

 

 • Ahmet SUNGUR’UN en sevdiği yemek nedir?

En sevdiğim yemek kuru fasulye… Paşa yemeği de derler. Yanında cacığı çok severim fakat konumum gereği,  içinde sarımsak olduğu için cacığı da yemiyorum, yiyemiyorum.  Kendim bu şekilde mutlu oluyorum ama etrafı da düşünmek zorundayım .Sarımsağı çok seviyorum işim bitip eve gittiğimde yiyebiliyorum.

 • Ahmet SUNGUR’UN sevdiği sanatçılar kimlerdir?

Sevdiğim birçok sanatçı var, müzik noktasında ayırt edici değilim. Türk Pop Müziği de dâhil olmak üzere Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi birçok türde müzik dinlerim ve tabii ki Büyük Üstat Neşet ERTAŞ sever ve Türkülerini dinlerim.  Orhan HAKALMAZ, Orhan ÖLMEZ beyleri de dinliyorum. Bayan sanatçılar içinde de Halk Müziği olarak, Sevcan ORHAN ve Emel SAYIN hanımefendileri dinlemeyi severim. Sonrasında tabii Nilüfer dinlemişliğim var. Ajda PEKKAN hiç dinlemedim ama şarkılarına kulak misafiri olduğum zamanlar oldu. Sanatçı noktasında sağcı ya da solcu ayırt etmem, müzik evrensel ve her dilde ortaktır.

 

 • Ahmet SUNGUR en son ne zaman ve kime bir çiçek aldı?

En son eşime çiçek aldım. Hastanede yattığı bir dönemde çiçek alıp götürmüştüm. O noktada çok da şey değilim aslında J  Bu durum etrafımızda sanırım biraz yanlış anlaşılıyor. Siyasi iseniz toplumda yapmış olduğunuz durumlar çok yanlış anlaşılabilir. Bu anlamda bizim de yapmış olduğumuz hareketlere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim hayatımızda çiçek aldıklarımız ya eşimiz, ya annemiz ya da kızımızdır. Bunların dışında birine çiçek alıp çiçek hediye etme şansına sahip değiliz.

 

 • Ahmet SUNGUR’U en son mutlu eden şey nedir?

(Başkan burada 15 -20 saniye susar ve düşünür)  Bak, çok düşündüm değil mi? Bu çok düşünme ya çok az mutlu olduğumuzdan ya da çok mutlu oluşumuzdandır. Acaba bunlardan hangisini söylesem diye düşündüğümüz durumlardandır. Ben dostlarımla çok mutluyum, onlarla da her gün görüştüğüme göre, her gün mutluyum. Mesela beni son dönemlerde en çok mutlu eden şey torunumla baş başa oynayabilmektir. Torunumu gördüğüm anda çok mutlu oluyorum. İşlerimin yolunda gittiğini gördüğüm anda da çok mutlu oluyorum aslında. Dostlarım arasında ya da siyasi hayat içinde barış ortamını gördüğüm zaman da çok mutluyum. Sorunun net cevabı açısından derseniz, dün akşam torunumla birlikteydim, en son ki mutluluğum buydu…

 • Ahmet SUNGUR en son neye çok pişman oldu?

Tabii her insan gibi benim de hayatımda keşkelerim oldu. Mesela bazen siyasete girdiğime pişman olduğum zamanlar oluyor ama bazen de iyi ki girmişim diyorum. Birçoğuna göre belki de fevkalade bir hayatım var, böyle büyük odalar içinde sekreterlere, çaycılara sahibim… Birçok insan bu işe gıpta ile bakıyor olabilir ama emin olun bu işin birçok zorluğu var mesela size bir şey anlatayım 2009 yılında ilk dönem belediye başkanı seçildiğimde Ankara’ya gidiyorken eşim bana kızımızın hasta olduğunu ve hastaneye kaldırıldığını haber verdi. Kızım annesine “Önceden hastalandığımda beni babam hastaneye götürürdü ama şimdi haberi bile yok” diyerek ağlamış. Bunu duyar duymaz geri dönerek doğrudan hastaneye kızımın yanına gittim. Hasta yatan kızımın başında ben beklemek istedim, eşimi eve gönderdim. Sonra orada beklerken kendi kendime “Ben ne yapıyorum? Oraya buraya koşturuyorum fakat kendi çocuğuma vakit ayıramıyorum.” diye içimden geçirdim. Keşkelerim belki böyle noktalarda çoğalmış olabilir.

 

 • Ahmet SUNGUR’UN en son gördüğü rüya nedir?

(Başkan gülerek, “Çocuklar böyle soruları nereden buldunuz?”)

İnan en son hangi rüyayı gördüğümü hatırlamıyorum.  Rüyayı görüyorum ve unutuyorum. Benim bir halam var rüyayı hayra yormak gerektiğini söylerdi. Gördüğüm rüyalar genelde çıkıyor, hiç kimseyle paylaşmıyorum. Hani derler ya suya anlatacaksın diye bu sebeple iyi de olsa kötü de olsa kimseyle paylaşmıyorum ama en son gördüğüm rüyayı gerçekten hatırlamıyorum.

 

 • Ahmet SUNGUR en son ne satın aldı?

En son elbise satın aldım.

 • Ahmet SUNGUR’UN en son okuduğu kitap nedir?

Şu an elimin altında Atsız Bey’in bir eseri var, başlayayım mı başlamayayım mı onu düşünüyorum.

 • Ahmet SUNGUR en son ne zaman sinemaya gitti? – Hangi film?

Bir buçuk yıl oldu. Belki de daha uzun bir süre olmuştur. Özcan DENİZ’İN bir filmi vardı kadın en sonunda ölüyordu. “Evim Sensin” filmiydi sanırım. Eşimle beraber gitmiştik. O dönemde bir program yapmıştık, her hafta sonu bir filme gidiyorduk. En son da bu filme gitmiştik.

 

 • Ahmet SUNGUR en son neye “ Vay Be!” dedi?

Vallahi son süreçte o kadar çok şeye “Vay Be!” dedim ki… 15 Temmuz olayında kendisini komutan diye tanıtan ve aslında memleketin ferdi bile olamayacak insanların bu işin içinde olduğunu görünce “Vay Be!”  dedim. Yani bu bölge içerisinde tanıdığımız insanların bu işin içinde adının geçtiğini duyunca da elbette “Vay Be!”  dedim.  Çok yani…

 

 • Ahmet SUNGUR en son hangi yalanı söyledi?

Benim hayatımda yalan olmaz ama arkadaşlarım ya da personelim arasında ufak tefek sürtüşme varsa “Tamam kardeşim benim haberim var o olay da öyle oldu ben şahidim, ” dediğim olmuştur. Ben gerçekçi bir insanım, babamın bana benim de çocuklarıma nasihatimdir. Söylenen yalan eninde sonunda ortaya çıkar ve yalan yalana gebe kalır. Bu anlamda her şeyi söylememek durumunda kaldığım da oluyor. Bu nedenle bunun adı yalandan ziyade sırcılık olabilir.  Asla yalanın arkasına sığınmam.

 

 • Ahmet SUNGUR sosyal medyada aktif midir?

Sosyal medyada arkadaşlarım aktif. Sosyal medyayı kendim kullanmıyorum, hesabımı arkadaşlarım kullanıyor. Bildiğim kadarıyla beş binin üzerinde arkadaşım var sosyal medyada. Bir o kadar da takipçimiz olduğu söyleniyor. Hatta yetmeyenlere ek bir sayfa açılıyormuş. Biz genelde Cuma, bayram, kandil mesajları için kullanıyoruz. Sosyal medyada bulunan arkadaşlarım ile birebir oturup yazışmışlığım yoktur.

 

 • Ahmet SUNGUR sosyal medyada absürt bir olayla karşılaştı mı?

Tabii ki karşılaştım. Mesela son zamanlarda sahte hesaplar üzerinden tüm siyaset adamlarına ve özellikle bana yükleniyor. Yalan yanlış şeyler yazıyor. Ben keyfimi bozacak hiçbir şeye bakmıyorum, okumuyorum. Ben bunu nasıl başardığını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’A sordum. O da okumadığını, yorum bile yapmadığını söyledi bana. Bu stratejiyle devam etmeye çalışıyorum.

 • Ahmet SUNGUR’UN gitmek isteyip de gidemediği yerler neresidir?

Yurtdışına 2010 yılında bir defa umreye gittim. Kızımın Kıbrıs’ta öğrenim görmesinden dolayı oraya gidiş gelişlerim oldu. Türkiye üzerinde birçok yerin gezilip görülmesi gerektiğini düşünüyorum. 81 ili görmemişken bir Avrupa şehrine de gitmeyi hiç düşünmedim ama olabilir mi olabilir tabii ki… Benim dayım vardı, rahmetli oldu Allah rahmet eylesin. Fransa – Paris’e gitmişti. Geldiğinde bana “Ahmet hiç beğenmedim oraları” dedi. Neden diye sorduğumda “Affedersin, tüm sokaklar hayvan pislikleriyle dolu”  dedi. Herkes Paris’in çok güzel olduğunu iddia ediyor ama görgü-görenek başka bir şey tabii. Mesela benDubai’yi görmek isterdim. Mimari anlamda çok güzel bir şehir inşa etmişler…

 • Ahmet SUNGUR’UN en sevdiği hayvan hangisidir?

Köpekleri seviyorum, atların da çok iyi birer dost oldukları söyleniyor ama hiç ata binmedim hiç de denemedim. Atların insanları çok dinlendirdiği, her şeyden uzaklaştırdığı söyleniyor. Bir hafta önce burada bir atımız vardı binen olmadığı için geri gönderdik. Eskiden herkesin evinde olduğu gibi bizim evimizde de inek, kuzu, koyun gibi hayvanlar vardı. Bu hayvanlarımıza çobanlık yapmışlığım da vardır, ineğin önüne yemini suyunu verdiğim de olmuştur. Bu hayvanlara babam bir çoban tutmuştu, çoban memleketine gittiğinde hayvanlarımıza mecbur biz bakardık aslında çok da bilmezdik hangi hayvan hangi otu sever, hangi suyu içer ama yapardık yani…

 

–      Sayın Başkanım, Pilot Kale’m Dergisi olarak bize ayırmış olduğunuz değerli vaktiniz için sizlere minnettarız. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz, Allah yar ve yardımcınız olsun…

–     (Ahmet SUNGUR)  Ben de size teşekkür ediyorum, Pilot Kale’m Dergisi’nin güzel ilçemize büyük faydalar sağlayacağından şüphem yok, sizin de çalışmalarınızda başarılar diliyorum…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın